niedziela, 19 kwietnia 2015

Pierwszy krok




Widzę, że wybrałaś kierunek inżynierski. Kilka lat temu, a dokładnie 5 lat temu dokonałam tego samego wyboru. Czy słusznie? Jak dać sobie radę w świecie zdominowanym przez nauki ścisłe i mężczyzn? Polecam ci przejrzeć ten blog ;)

Co mam zamiar zamieścić na blogu? Co warto wiedzieć, zanim wpakujesz się w otchłań studenckiego społeczeństwa?



- fakty i mity o życiu na politechnice - jesteś kobietą i od razu myślisz, że zostaniesz zdominowana przez mężczyzn na uczelni technicznej? Masz rację, ale sztuką jest wykorzystać to na swoją korzyść. Nie mówię, że masz knuć, czy zwodzić mężczyzn jak zawodowa kokietka, ale postaraj się wykorzystać to, że jesteś jedna z niewielu i od razu widać cię w tłumie innych studentów.

- poradnik społeczny - czego kategorycznie nie robić będąc studentem? Jak przetrwać w grupie? I czy grupa współpracujących z tobą studentów jest potrzebna? Podstawy podstaw przetrwania wśród ludzi. Powiem więcej, zgrana grupa na studiach to 90% sukcesu. Jeśli dajesz z siebie, inni będą także chętni ci pomóc, a nie oszukujmy się, bez zbiorowych notatek, ściąg/opracowań z wykładów niewielu jest w stanie przeżyć.

- poradnik matematyczny - jest niezbędny. Na pierwszych semestrach (1-2) jest największy odsiew WSZYSTKICH studentów. Po pierwszym semestrze/roku odchodzi większość, która poszła na studia z przymusu, jest mało odporna na stres i nie radzi sobie w grupie, a przede wszystkim ma problemy z podstawowymi przedmiotami, które mają na celu wyeliminować jak najwięcej studentów od samego początku. Najgorsze koszmary studenckie to matematyka/algebra i fizyka na poziomie bardziej niż zaawansowanym. Dlatego bez matmy ani rusz, serio.

- poradnik elektronika - mój kierunek studiów był pokrewny do elektronicznego, dlatego pokażę ci co może pojawić się na pierwszych zajęciach z tego typu przedmiotów. Na moim wydziale każdy kierunek miał elektronikę, nawet inżynieria bio-medyczna.

- poradnik informatyka - może nie będą to tutoriale, których jest pełno w internecie, ale na przykład : co warto zainstalować na komputerze? Jakie języki programowania warto sobie bardziej przybliżyć i jak oswoić się z kodem - tym cięgiem dziwnych znaków i ślimaczków?


Oraz wiele innych wskazówek, które przyjdą mi po drodze do głowy. Mam nadzieję, że wkrótce znowu tutaj zajrzysz :)



Buźka!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz